header logo

- Blog -

Laserowe leczenie trądziku – przebieg i skuteczność

Trądzik to przykra dolegliwość, która dotyka osoby w każdym wieku. Szybko okazuje się, że przykrywanie blizn i objawów choroby makijażem nie rozwiązuje problemu. Rozwój medycyny estetycznej i kosmetologii sprawił, że obecnie można stosować laserowe leczenie trądziku. Warto dowiedzieć się, na czym polega cała procedura i jaką skutecznością się charakteryzuje.

Laserowe leczenie trądziku – na czym polega?

Laserowe leczenie trądziku polega na skierowaniu wiązki światła na obszar skóry, na którym występują objawy.

W efekcie bakterie, które powodują problem skórny, są niszczone. Laser stymuluje również skórę do odbudowy tkanek, które zostały zainfekowane przez drobnoustroje. Należy przy tym zaznaczyć, że terapia powinna być przeprowadzona pod ścisłym nadzorem lekarza. Dzięki temu objawy będą mogły być systematycznie niwelowane, a terapia sprawi również, że w przyszłości na skórze nie będą wyraźnie widoczne zmiany potrądzikowe, blizny, przebarwienia. Aby faktycznie zmniejszyć nasilenie trądziku, należy pamiętać o systematyczności i stosowaniu się do zaleceń lekarza związanych z całą terapią.

Leczenie trądziku we Wrocławiu odbywa się m.in. przy użyciu lasera CO2, który wygładza skórę i stymuluje ją do rozpoczęcia procesów regeneracyjnych. Najlepiej połączyć terapię zewnętrzną ze stosowaniem dodatkowym środków, które będą zalecone przez lekarza. Należy je przyjmować pod jego nadzorem i zgodnie z zaleceniami.

W przeciwnym razie może dojść do poważnych powikłań, a w efekcie nie do wyleczenia problemu, a np. jego zaostrzenia. Podczas zabiegu na wybrany obszar skóry jest kierowana wiązka światła. Pacjent może odczuwać lekkie mrowienie podczas naświetlania i dyskomfort, a po użyciu lasera mogą pojawić się lekka opuchlizna i zaczerwienienie.

Efekty laserowego leczenia trądziku

Odpowiednio zaplanowana terapia umożliwia:

  • zredukowanie ilości wydzielanego sebum,
  • zdezynfekowanie skóry,
  • usunięcie bakterii odpowiedzialnych za zmiany skórne i zaostrzające się objawy trądziku,
  • obkurczenie porów – wyrównanie struktury skóry i jej wygładzenie,
  • stymulowanie tkanek do produkcji kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego,
  • spłycenie i redukowanie blizn powstałych w wyniku choroby.

Laserowe leczenie trądziku wpływa na ogólną poprawę kondycji skóry – podobnie jak np. zabieg dermapen. Ta staje się napięta, wygładzona i nawilżona. Należy jednak mieć na uwadze, że skuteczność leczenia zależy od wielu czynników, wśród których znaczenie mają m.in. wiek pacjenta, jego uwarunkowania genetyczne, dieta czy poziom zaawansowania trądziku. Ogromną wagę ma również to, na jakie urządzenia zdecyduje się kosmetolog. Poszczególne lasery różnią się od siebie pod względem skuteczności działania, a także przebiegu leczenia.

Kwestia tego, ile trwa leczenie trądziku, również jest bardzo indywidualna. Znaczenie mają tutaj również inne terapie, które stosuje pacjent. Jeśli jest wdrożona np. antybiotykoterapia, efekty będą inne. Co do zasady zabiegi laserowe przeprowadza się w kilku seriach na przestrzeni około 6 miesięcy. Pomiędzy nimi powinna występować kilkutygodniowa przerwa, w trakcie której skóra będzie mogła się regenerować. Należy również obserwować i utrwalać zmiany, które zachodzą. Najlepiej robić to za pomocą zdjęć, aby na bieżąco obrazować rezultaty leczenia i konsultować je ze specjalistą.

Rodzaje trądziku

Przed przystąpieniem do leczenia trądziku należy również zdiagnozować problem, z którym zmaga się konkretna osoba. Charakterystycznymi objawami, które powinny sygnalizować potrzebę przeprowadzenia diagnostyki, są:

  • grudki,
  • krosty,
  • ropne torbiele,
  • zaskórniki otwarte i zamknięte.

Tego typu dolegliwości pojawiają się na różnych częściach ciała, najczęściej w okolicach łojotokowych. Obserwuje się je więc m.in. na czole, policzkach, plecach i klatce piersiowej. Są widoczne u osób różnej płci, w różnym wieku i mogą się objawiać właściwie na każdym etapie życia. Rodzajem trądziku, o którego istnieniu pacjenci często nie wiedzą, jest trądzik różowaty. Objawia się w charakterystyczny sposób, ponieważ w wyniku przebiegu choroby występują nie tylko grudki czy krosty, ale przede wszystkim rumienie przelotne i stałe. Zmiany powodują suchość skóry, obrzęki i uczucie dyskomfortu.

Leczenie trądziku różowatego

Leczenie trądziku różowatego przy użyciu lasera polega przede wszystkim na tym, że wiązka światła podgrzewa naczynka wewnątrz skóry. To stymuluje je do obkurczania się – w efekcie rumienie przestają być tak widoczne. Co ważne, laser działa jedynie na wskazany obszar, więc nie powoduje uszkodzenia tkanek wokół niego. Należy pamiętać, że zabieg musi być wykonywany pod ścisłą kontrolą lekarza – podobnie jak np. toksyna botulinowa. Wpłynie to nie tylko na jego potencjalną skuteczność, ale również aspekt bezpieczeństwa. Przed przystąpieniem do leczenia powinno się ocenić kondycję skóry pacjenta, poziom zaawansowania choroby i zaplanować oraz rozłożyć w czasie poszczególne działania.

Leczenie trądziku laserem – opinie

Opinie o leczeniu trądziku laserem wskazują, że pacjenci doceniają tę formę walki z przykrą dolegliwością i chętnie włączają ją do swojej terapii. Często jest to jedyny sposób na zwalczanie dolegliwości i towarzyszących jej objawów wtedy, gdy choroba dopiero się rozwija i jest w początkowym stadium. Wówczas odpowiednio dobrany laser zapobiega dalszemu rozwojowi bakterii, a co za tym idzie, umożliwia trwałe pozbycie się problemu. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze tak jest. Czasem konieczne okazuje się skoordynowanie działań: farmakoterapii, laseroterapii, zdrowej i zbilansowanej diety. Dzieje się tak szczególnie wtedy, kiedy choroba jest w zaawansowanym stadium. Wówczas pod kontrolą lekarza planuje się kolejne działania, ich częstotliwość i prognozuje się wyniki. Jednak jedno jest pewne – leczenie trądziku to maraton, a nie sprint, dlatego nie należy się zniechęcać. Warto ze spokojem obserwować zachodzące zmiany i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Wróć do strony głównej bloga