header logo

- Blog -

Laser frakcyjny CO2 – jak działa i jakie efekty daje?

Laser frakcyjny CO2 to nowoczesne osiągnięcie technologiczne w kosmetologii i medycynie estetycznej, które umożliwia skuteczne oddziaływanie na skórę. Pobudza tkanki do produkcji kolagenu i redukuje przebarwienia, blizny czy rozstępy. Przed przystąpieniem do procedury warto przeprowadzić konsultację ze specjalistą, który oceni stan cery czy skóry w innym obszarze i pomoże dobrać parametry, które pozwolą osiągnąć zamierzone rezultaty.

Laser frakcyjny CO2 – charakterystyka

Laser frakcyjny CO2 to urządzenie, które wytwarza impulsy przypominające kształtem siatkę. Cały proces polega na uszkadzaniu komórek skóry w kontrolowanych warunkach. W efekcie dochodzi do pobudzenia naturalnego procesu odbudowy, co wpływa na widoczność oraz trwałość osiągniętych w wyniku terapii rezultatów. Energia wiązki światła emitowanej przez urządzenie podgrzewa znajdującą się wewnątrz skóry wodę, która w efekcie paruje. Podwyższona temperatura uszkadza komórki, które w wyniku mikrourazów zostają zmuszone do samoregeneracji. Kluczowym etapem odbudowy jest wytwarzanie włókien kolagenowych – struktur odpowiedzialnych za gęstość i jędrność skóry.

Dzięki temu, że w wyniku zabiegu skóra nie jest naświetlana, a stymulowana tysiącami impulsów, część tkanek pozostaje w nienaruszonym stanie. To z kolei wpływa na okres rekonwalescencji i zdrowienia skóry, która już po kilku dniach prezentuje efekty osiągnięte w wyniku zastosowania procedury.

Laser CO2 może być stosowany na całym ciele, ale najczęściej używa się go:

  • na twarzy,
  • na dekolcie i szyi,
  • pod oczami,
  • na brzuchu,
  • na plecach,
  • na dłoniach.

Trwała regeneracja naskórka osiągnięta w wyniku oddziaływania termicznego na skórę jest idealna dla osób w każdym wieku i z różnymi problemami skórnymi.

Laser CO2 – jak działa, przebieg zabiegu

Aby dowiedzieć się, jak działa laser CO2, należy przeanalizować przebieg zabiegu. Najpierw na obszarze zabiegowym rozprowadza się maść znieczulającą. Dzięki temu cała procedura budzi mniejszy dyskomfort u pacjenta. Należy przy tym pamiętać, że to, jak odczuwa się poszczególne bodźce, jest uzależnione przede wszystkim od indywidualnych uwarunkowań i tego, jak pacjent radzi sobie z samym bólem. Następnie specjalista przechodzi do stymulowania skóry laserem. W trakcie możliwe jest odczuwanie lekkiego mrowienia, bólu, co jest uzależnione nie tylko od indywidualnych odczuć, ale i od konkretnego obszaru czy natężenia mocy urządzenia.

Kiedy warto przeprowadzić zabieg?

Wskazaniami do sięgnięcia po laser CO2 są:

  • zmarszczki powstałe w wyniku procesu starzenia się,
  • wiotkość skóry,
  • obecność worków pod oczami,
  • rozszerzone pory,
  • zmiany naczynkowe,
  • rozstępy,
  • niejednolita struktura skóry,
  • obecność blizn potrądzikowych, a także tych powstałych np. w wyniku oparzeń, zabiegów,
  • kurzajki i brodawki,
  • znamiona i pieprzyki.

Jeśli chodzi o laser CO2, efekty terapii są widoczne zarówno u młodych osób, jak i tych starszych. Konkretny rezultat jest uzależniony od celowości procedury, a także jej częstotliwości i samego przebiegu. Warto przy tym pamiętać, że zabiegi takie jak np. mezoterapia igłowa czy laser frakcyjny CO2, jeśli są ukierunkowane na zahamowanie efektów starzenia, mogą być stosowane również jako forma profilaktyki przeciwstarzeniowej. Służą zahamowaniu utraty jędrności skóry, przeciwdziałają powstawaniu zmarszczek czy niwelują problem z nawilżeniem tkanek.

Laser frakcyjny CO2 – efekty

Efekty terapii laserem frakcyjnym CO2 są uzależnione od tego, na jaki problem była ona ukierunkowana, ale także ilości przeprowadzonych procedur oraz ich natężenia. Specjaliści wskazują na to, że dzięki zastosowaniu nowoczesnego rozwiązania technologicznego możliwe jest:

  • usuwanie blizn potrądzikowych, pozabiegowych, oparzeniowych,
  • delikatny i naturalny lifting twarzy – w celu wzmocnienia tego efektu po czasie możesz sięgnąć również np. po zabieg wolumetrii,
  • poprawa elastyczności skóry,
  • wyrównanie struktury skóry, wygładzenie,
  • usunięcie skutków fotostarzenia się skóry,
  • pozbycie się rozstępów,
  • spłycenie zmarszczek,
  • redukcja zmian pigmentacyjnych.

Pierwsze rezultaty pojawią się już około 14 dni po zastosowaniu lasera, kiedy skóra zacznie się goić. Jednak na pełny efekt trzeba będzie poczekać 3-6 miesięcy od wykonania ostatniego zabiegu. Wynika to z faktu, że właśnie tyle trwa proces produkcji kolagenu.

Warto przy tym pamiętać, że ze względu na specyficzne działanie lasera kilka tygodni przed zabiegiem nie należy się opalać. W związku z tym najlepszy okres na jego wykonanie to jesień i zima. W tym czasie możesz zregenerować skórę i przygotować ją do kolejnego sezonu, bez rezygnacji np. ze spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dzięki temu można zadbać o odporność przez cały rok. Należy także pamiętać o konieczności odstawienia leków fotouczulających przed zabiegiem. Działanie to powinno się przeprowadzić po konsultacji z lekarzem, który zalecił zażywanie konkretnych środków i specjalistami zajmującymi się wykonaniem samego zabiegu.

Laser frakcyjny CO2 – ile zabiegów należy przeprowadzić?

Decyzja o tym, ile zabiegów laserem frakcyjnym CO2 należy przeprowadzić, powinna zostać podjęta po konsultacji ze specjalistą, który je wykonuje. Ten weźmie pod uwagę kondycję skóry i problem, z jakim mierzy się pacjent, a następnie określi szczegóły terapii. Najczęściej stosuje się 3-5 serii, pomiędzy którymi powinna wystąpić kilkutygodniowa przerwa umożliwiająca skórze właściwą regenerację.

Laser frakcyjny CO2 – opinie

Osoby, które zdecydowały się na przeprowadzenie zabiegu laserem frakcyjnym CO2, wyrażają opinię, że pozwolił on osiągnąć zamierzone rezultaty w stosunkowo krótkim czasie. Poza samym pozbyciem się np. blizn potrądzikowych pacjenci obserwują również wyraźną poprawę napięcia skóry, która jest efektem stymulowanego przez laser procesu produkcji kolagenu.

Laser frakcyjny CO2 – cena

Cena lasera frakcyjnego CO2 jest uzależniona od tego, na jakim obszarze zabiegowym przeprowadza się procedurę i jaka jest częstotliwość kolejnych serii. Pacjenci są informowani o szczegółach podczas konsultacji ze specjalistami, którzy określają plan leczenia oraz przedstawiają jego wycenę.

Wróć do strony głównej bloga