Wykonywany w naszej klinice we Wrocławiu botoks to jeden z najstarszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Właściwości toksyny botulinowej (potocznie również nazywanej botoksem), wytwarzanej przez bakterie Clostridium botulinum, odkryto już w XX wieku. Wcześniej znana była ona jako jad kiełbasiany – silnie trująca substancja, wywołująca dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Okazało się jednak, że podana podskórnie w odpowiednio małej dawce jest nie tylko całkowicie bezpieczna dla zdrowia, ale też ma wiele zastosowań leczniczych.
Toksyna botulinowa wpływa na przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Jej działanie polega na blokowaniu substancji (acetylocholiny) odpowiedzialnej za przekazywanie impulsów nerwowych, które z kolei powodują skurcz mięśni. W konsekwencji w obszarze poddanemu zabiegowi botoksu dochodzi do osłabienia działania mięśni, czyli ich rozluźnienia. Wygładza się także znajdująca się nad nimi skóra. Nie traci przy tym wrażliwości na dotyk.
W związku z wyżej opisanym mechanizmem podskórna aplikacja toksyny botulinowej powoduje wygładzenie zmarszczek mimicznych. Działanie botoksu jest odwracalne (po pewnym czasie przekazywanie impulsów nerwowych powraca) i nie powoduje degradacji włókien mięśniowych. Z czasem ustaje i wówczas mięśnie znów zaczynają się kurczyć – ponownie tworzą się zmarszczki na skórze. Zabieg botoksu można jednak powtarzać, bez negatywnych skutków dla zdrowia.
Zasadę działania toksyny botulinowej wykorzystuje się w wielu obszarach medycyny, np. w leczeniu bólu przebiegającego z napięciem mięśni, nadczynności pęcherza moczowego, zeza. Oddziaływanie na przekaźnictwo nerwowe to zresztą nie jedyna z zaobserwowanych właściwości botoksu. Hamuje on także czynności gruczołów potowych i łojowych. Dzięki temu jest pomocny w terapii skóry łojotokowej czy nadpotliwości.
Mieszkańcy tak dużego miasta, jak Wrocław, botoks mogą wykonać w wielu klinikach. Należy jednak zwrócić uwagę na szczegóły ich oferty. Specjalizują się one w zabiegach służących rozwiązaniu konkretnych problemów zdrowotnych lub estetycznych.
W Glow Clinic we Wrocławiu botoks proponujemy osobom, które chcą pozbyć się:
W naszej klinice we Wrocławiu botoks wykonujemy z użyciem renomowanego preparatu Azzalure. Zabieg poprzedzony jest konsultacją lekarską, podczas której wykluczamy ewentualne przeciwwskazania do jego wykonania (np. ciążę, problemy z krzepliwością krwi) oraz omawiamy oczekiwania pacjenta.
Botoks wstrzykuje się do mięśni usytuowanych tuż pod skórą za pomocą bardzo cienkiej igły. W związku z niewielkim dyskomfortem, jaki mogą wywoływać iniekcje, zabieg przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym. Czas procedury zależy od liczby wykonywanych wstrzyknięć. Z reguły trwa ona około 15-30 minut.
Po zabiegu botoksu w miejscu iniekcji mogą pojawić się niewielkie zaczerwienienia i obrzęki, które ustępują najpóźniej po kilku dniach. Nie ma jednak przeciwwskazań, by pacjent wrócił do normalnej aktywności. Musi zachować jedynie pewne środki ostrożności, m.in. przez pewien czas unikać wysiłku fizycznego, ograniczać mimikę twarzy, ekspozycję na słońce, nie korzystać z sauny, nie spożywać alkoholu, itp.
Osoby, które zdecydują się na botoks we Wrocławiu w Glow Clinic, pierwszych korzystnych rezultatów zabiegu mogą spodziewać się już po kilku dniach. Pełen efekt widoczny jest po około 2 tygodniach. Jeśli nie jest satysfakcjonujący, wskazane wówczas powtórzenie zabiegu. Generalnie, liczba i częstotliwość zabiegów zawsze określana jest indywidualnie i dostosowana do problemu pacjenta. Np. leczenie bruksizmu wymaga zwykle kilku zabiegów w dłuższych odstępach (około 3-miesięczynych).
Ponieważ efekty botoksu nie są trwałe, zabieg warto powtarzać co 6-9 miesięcy. Przy systematycznym poddawaniu się iniekcji toksyny botulinowej, czas utrzymywania się rezultatów terapii wydłuża się – zabieg można powtarzać z mniejszą częstotliwością.